Connect
Yukarı çık

Sosyolojik Savaş, hedef toplumların adeta kör noktası gibidir.

Sosyolojik Savaş, hedef toplumların adeta kör noktası gibidir.

 

 

Modern zamanlarda savaşlar sadece cephede tank, tüfek ve silahla yapılmıyor. İzi savaşlardan çok daha az hissedilen ama yaraları ve zararları yıllar belki nesiller sonra ortaya çıkacak olan bir savaş türü daha var: Sosyolojik savaş.Toplumun içine bırakılmış zaman ayarlı bomba görevi gören bu savaş toplumların özünü hedef alan bir silahtır.
Bir toplumun dayanışması yok edilmedikçe, o toplum üzerinde siyasi, ekonomik ve askeri hâkimiyet kurulmaz.
Bireylerin tutum ve davranışları hangi sosyal ortamlarda besleniyor ve zayıflıyorsa sosyolojik savaşta o ortamlar hedef olarak seçilmektedir.

Küçük yaşlarda kulaklarımıza aşina olan bir kelime ‘savaş’. Anlatılanları canlandırırdık hayalimizde.Bedir gelirdi aklımıza“nice azlar çoklara galebe gelmiştir” deriz ders alırdık. Vatan sevgisi imandandır derdik, Çanakkale kalkardı şaha, geçilmezliğini gösterirdi dünyaya.Yaşımıza yaş eklendikçe savaş her türlü yüzünü göstermeye başladı cepheyi taca atar.

 

Sabriye BİLGİLİ

 

Devamı Maaile Dergi Nisan Sayısı’nda…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayın Kitabı

  • “DAHA SADE BİR HAYAT”

    İnsanlık artık fıtratına uygun yaşam arıyor. Nerede olursak olalım, ne kadar mütevazı veya gösterişli hayat yaşarsak yaşayalım, hepimizin ortak noktasıdır sevdiklerimiz...

    Maaile DergiEkim 12, 2019
  • “İnsan kentte artık bir zindandadır” KENTİ DURDURAN ŞEHİR

    “Mekanı olmayan bir topluluğun tarihi yoktur. Tabiat içinde biz, yani insan ve değerleri, kimliği, tarihi olan adamla tarihe kavuşan bir varoluştur.”...

    Maaile DergiMart 15, 2019