Connect
Yukarı çık

BİZİM YANGIMIZ

Tüketim için sözlükte tanım olarak; “Mal ve hizmetlerin insanların istek ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılmasıdır.” diyor. Başka bir yerde ise “üretilen malların harcanması, mal ve hizmetlerden yararlanılmasıdır” şeklinde ifade edilmiş. Bu her iki tanıma bakarsak tüketimin genel anlamı konusunda farklı bir kanaat taşıdığımızı söyleyemeyiz sanırım. Fakat tükettiğimiz şeyler konusunda meseleye daha geniş bir perspektiften bakmanın daha doğru olacağı inancındayım. Çünkü eğer dikkat edersek bugün tükettiğimiz şeylerin sadece mal ve hizmetle sınırlı olmadığını göreceğiz.

Günümüz insanı her konuda o kadar büyük açlık yaşıyor ki, kimilerimiz bunun adına doyumsuzluk demeyi tercih edebilir, bu açlığının çözümünü ise tüketmekte buluyor. Saniyenin onda birinde tüketimin telkin edildiğini söylersek insanlığın çözümü niye tüketmekte bulduğunu bir nebze de olsa gerekçelendirmiş oluruz.

Eğer tüketim konusunda farkındalığımızı arttırırsak ‘doğal yaşam’ın dahi bize pazarlandığını göreceğiz. Üretmekten bahseden insanların dahi zaman içerisinde bize kese kağıdı ve hasır ip ile bağlanmış şekilde -ki biliyorsunuz bunlar doğal yaşamın sembolleri haline geldi- bir şeyler sattıklarını fark edeceğiz.

Büşra TİRYAKİ MEMİŞ

Devamı Maaile Dergi Ocak Sayısında…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme

  • Lisan-ı İnsan

    Sen her zamanki sensin işte, Kanayan bir yara… Bense her zamanki benim işte, Tüm yaraları yamalı bir doktor… İşte dört satır...

    Maaile DergiAralık 8, 2019
  • Bakış ‘Acı’sı

    İnsanız, sınırlı akıl, sınırlı göz, sınırlı kulaklara dahası sınırlı duyulara sahibiz. Fakat sınırsıza adanmış bir ruhumuz var. Öyleyse gelin kulaklarımızı kalbimize...

    Maaile DergiAralık 8, 2019