Connect
Yukarı çık

Editörden

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Dizi Dizi Giden Ömrümüzdendir
İnsanoğlu tarihi anlamlandırmak için kendince çağlara bölmüş onlara kendinin anlam dünyasına göre adlandırmıştır. Yaşadığımız çağ ise teknolojinin hızlı gelişimi ve özellikle iletişimde ki kitle iletişimin hızlı yaygınlaşması sebebiyle “iletişim çağı, bilgi çağı” diye adlandıranlar vardır. Bu iletişim çağında insanlığın başına gelen nedir denilse kısaca şöyle özetleyebiliriz: Ekran başına kitlenme.

Yoğun iş yaşamının ardından yeteri kadar refahını sağlayamamış toplumların bir bakıma tek eğlence aracı uzun süredir televizyon oldu. İşten ailenin babası eve gelince neredeyse hemen eline kumandasını alıp koltuğa kurulup futbol maçı varsa maç, yoksa yayında var olan dizileri seyreder. Evin annesi -ki artık anneler de sabahlarını işlerde geçirmekte çoğunlukla- ise sabah kuşaklarında pembe diziler ya da sabah kuşağında ne varsa onu izleyerek hem evdeki işlerini halledip, apartmanda kaldıkları yalnızlıklarına ses bulurlar. Evden çıkamayan ihtiyarlar da ahir ömürlerinde yalnızlıklarına bir yoldaş olarak ekranları seçer. Kısaca tüm toplum öyle ya da böyle ekranlara bağımlıyız. Son senelerde yetişen nesli de yetiştirenler camideki imamlar, okuldaki öğretmenler ya da toplum önderleri değil kitle iletişim araçlarında yayımlanan içerikler olmuştur. Etrafımıza bakınca bunu hemen görürüz.

Televizyonda ve şimdi buna ek olarak internetteki dizi platformları ise şüphesiz toplumu dönüştüren kitle iletişim ürünlerinin başında gelir. Bir zamanlar tek ekran televizyon olduğunda bazı diziler neredeyse tüm ülkeyi ekranlara kitleyip reyting rekoru kırıyordu. Şimdilerde ise alternatif kanallar ile televizyonda ekrana çekilemeyen kitle de diziler sayesinde ekrana kitleniyor. Zamanında evine televizyonu çeşitli hassasiyetlerle sokmayanlar da ellerindeki cep telefonları, masalarındaki bilgisayarlarla dizi kervanına eklemlendi.

Bu sayımızda zaman zaman tek tük şeklindeki dosyalarla da olsa ele aldığımız “diziler” meselesini ele almaya çalıştık. Bunun yanında devam eden hayatın gereği bir çok farklı konuları, devam edegelen şablonlarımızı hazırladık. Her ay büyük bir çaba ve özveri ile hazırladığımız Haziran sayı karşınızda. Keyifli okumalar…

Fiemanillah…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel