Connect
Yukarı çık

Editörden

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Bir Hengamedir Dünya

Yine bir yaz ayına erdik. Ramazan ve bayramın ardından, manevi hissiyatımızı en üst noktada yaşadığımız zamanlardan ‘tatil zamanları’ dediğimiz anları yaşıyoruz. Bir okul dönemi daha bitti. Çalışanlar yıllık izin planları yapıyorlar. Dünyanın hengamesi ise hızla devam ediyor. Toplumun birçok sorunu her gün git gide artıyor. Bu artan meselelerin en önemlisi hiç şüphesiz ailemizi hedef olan planlar.

Bizler tatilin rehavetini yaşarken birileri hakkımızda yaptıkları planları uygulamaya devam ediyor. Bizler günlük telaşenin içerisinde kaybolurken birileri çocuklarımızın geleceğini şekillendirecek kanunları

çıkarmaya, çıkarılan kanunları uygulamaya devam ediyor. Bizler haftalık teşkilat toplantılarımıza katılıp üzerimize düşen tüm insanlığı uyandırma vazifemizi yerine getirmekten erinirken, haftalık planlamamızı yapamazken, birileri yüz yıllık planlarının hangi aşamada olduğunun takibini yapıyor.

Maaile olarak bu sayımızdan bizi biz yapan mekan mahallemizi, çevremizi, fıtrata aykırı bir yaşamı dayatan ETCEP kanunlarını ve projelerini ele aldık. Herkesin tatil anlayışıyla yayın hayatında içeriğini hafifletmeye çalıştığı yaz günlerinde “Derdimiz var. Ve bu dertler tatil dinlemiyor.” demek için kalemlerimizi elimize aldık.

Türkiye’de hızlı bir şekilde küresel güçlere eklemlenme sonucu girdiğimiz girdapta kaybettiğimiz değerimizdir mahallemiz ve sokağımız. Mahalle bir okuldu. Mahalle sınırlarına girenler kendine çeki düzen verir ve öyle girerdi mahalle sınırlarına. Herkes birbirinden kendini sorumlu hissederdi. ‘Komşu Anne’lerimiz vardı. En az

annemiz kadar bizler için endişelenen, bizim için dertlenen. Hiçbir kan bağı olmayan, hiçbir akrabalık bağı olmayan. Mahallemizin ton ton dedeleri vardı. Her cami çıkışı mahallenin çocuklarını sevindirmek için cebinde leblebi, şeker taşıyan.

Abileri vardı mahallelerimizin. Mahalledeki tüm çocuklarını kendi kardeşi bilen, çocuklarımıza yarenlik eden.

Ablalarımız vardı. Başımıza dert, sıkıntı uğradığında sığındığımız.

Evet, artık girişlerinde özel güvenlik olan sitelerimiz oldu. Ama artık toplumun hiçbir noktasında güvenliğimiz yok.

Ahirette bize şahitlik yapacak bir yaz mevsimindeyiz. Nasıl ki yazdan sonra gelen hasat mevsimiyse, yazdan elde ettiklerimizi topladığımız zamanlara geçeceksek, bu dünyadan sonra hasadımızı yapacağımız esas yurdumuza gideceğiz.

ELİF ÖRS

Devamı Maaile Dergi Haziran Saysında…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel