Connect
Yukarı çık

EDİTÖRDEN – AİLE, SİBER SALDIRI ALTINDA

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

AİLE, SİBER SALDIRI ALTINDA

Günler hızlı bir şekilde geçiyor. Modern çağın insanı olarak çok fazla gündem maddeleri içinde savrulup duruyoruz. Kitle iletişim araçlarının hayatlarımızın ayrılması bir parçası olmasıyla kendimizin belirlemesi gereken gündemler yerine güncelin sürükleyici etkisine takılıyoruz. “Ya neler oluyor?” diye soru sormaya fırsatımız kalmadan bir diğer gündemdeki konularda taraf olacak kadar içine girdiğimizi görüyoruz. Yaşadığımız hayatı anlamadan, Müslümanca anlamlandırmadan dünyadaki zamanımızı tüketiyoruz.

Kitle iletişim araçlarında, okullardaki müfredatlarda yer aldığı ve kitlelerin yaptığı şeyler, işler zamanla tüm insanların bakışında meşruiyet kazanıyor. Yine geldik bir miladi senenin sonuna. Ve etrafımız sarıldı bir kutlama çılgınlığına, gelecek senenin önceki seneden iyi geçmesi dilekleri -sanki zamanın bir gücü varmış gibi-, mağazaların vitrinleri Noel süsleriyle…

Kapitalizmin her şeyi pazarın parçası yapması ve her değeri nesne haline getirdiğine bilmemize rağmen kapitalizmin çizdiği sınırların dışına çıkamıyoruz. Bir zorbalıkla bizim olmayan gündemlere zorlanıyoruz. Kimileri bu zorbalığı hayatın bir parçası kabul edip, ne kadar uyum sağlarsa o kadar makbul olacağını düşünüyor; kimileri “Ama’lı” cümleler eşliğinde beyinlere ve gönüllere vurulan prangalarıyla konuşuyor. Noel gibi kutlamalar hayatımızda yer almasının birinci sebebi öncelikle bu kutlamaların okul müfredatlarına alınması ve diğeri ise artık bir kaçış yeri bulamadığımız kitle iletişim araçlarının ürettiği içerikler; haberler, filmler, müzikler, görsellerdir. Bu içeriklerle ailemiz ve kimliğimiz siber bir zorbalıkla tehdit edilmektedir. Her ne kadar seçici, bilinçli birey olsanız, Müslüman olsanız da çocuklarımızın görmesini istemediğimiz içeriklerle muhatap kılınıyoruz.

Bu konulara yer verdiğimiz Noel başta olmak üzere bize ait olmayan inanç ve kültürlerin hayatımızı nasıl işgal ettiklerini farklı boyutlardan bakarak ele almaya çalıştık.

Ailemiz ve kimliğimiz olarak saldırıya uğradığımız dünya tarihinin belki de en çetrefilli çağında bizler ‘neler yapmalıyız’ı dert edinerek, değersizleştirilmeye çalışılan “Milli ve Yerli” kavramlarının içinin boşaltılmaması için kalemlerimizi oynatma sorumluluğunu taşıdık. Ve bu konuda birkaç dosyayı sizler için bu sayımızda yer verdik. Milli değerlere bağlı neslin yetiştirilmesinde annenin önemini hatırlatmaya, annelerimize faydalı olacak bir kaç tavsiye vermeye çalıştık.

Maaile Dergisi olarak bakışımızı Müslüman bakışına çekmek için çalıştığımız aileye siber saldırıların olduğu bu zamanımızda değişik ve

farklı konularla, çeşitli dosyalarla sizlerin

karşınızdayız. Keyifli okumalar!

Fiemanillah…

 

ELİF ÖRS

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel