Connect
Yukarı çık

EDİTÖRDEN – ÇIKIŞ YOLU; ADİL DÜZEN

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Yaşadığımız çağa bir bakalım. Yaşadığımız dünyaya da bir bakalım. Nasıl bir dünyada yaşıyoruz? Bir Müslüman olarak yer yüzüne halife olarak yaratıldığımız şu dünyada sorumlu olduğumuz alanlardaki vazifelerimizi kalem kalem tespit edelim. Zira bunlar ahiretteki vereceğimiz hesaplar.
Yaşadığımız dünyayı tanımlarsak köle sistemi diyeceğiz. Allah’ın en şerefli yarattığı insan bir avuç zorbanın menfaatleri doğrultusunda insanca yaşamdan uzak. İnsan olmanın gerektirdiği haklardan yoksun yaşıyor. Dünyadaki çoğu insan en temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak.
Dünyamızı tanımaya devam edelim. Özellikle Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda yıllardır bitmeyen savaşlar, iç karışıklıklar, krizler, insan hakları ihlalleri, Müslümanların topraklarının ve insanlarının sınırsız sömürüsü, emeklerin sömürüsü…
Rakamsal olarak ifade edersek; dünyada şu an aç insan sayısı ortalama sekiz yüz milyona yakın. Bunun aksine obez hastası ola insan sayısı; Yedi yüz yetmiş milyon civarı. İçecek suya erişimi olmayan insan sayısı yaklaşık sekiz yüz milyon. Temiz suya ulaşamamaya bağlı olarak hastalıklardan ölenlerin sayısı yedi yüz altmış bin civarı.
Dünyada her gün yaklaşık yirmi beş bin kişi açlığa bağlı olarak hayatını kaybediyor.
Oysa dünyadaki yıllık üretim 13 milyar insanın ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Yani Allah’ın verdiği nimetler bir bu kadar daha dünyada insan olsa, karşılayacak düzeyde.
Ortada ciddi haksız bir sistem var.
Dünya nimetleri adil bir şekilde paylaşılmıyor.
Bir yerde insanlar açlıktan ölürken diğer yandan fazla yeme hastalığı olan obezlikten ölüyor.
İşte bu adaletsiz düzene karşı yıllardır çalışan Milli Görüş insanlığa “Adil Bir Düzen”i çözüm olarak sunmuştur.
Maaile olarak Şubat 2022 sayımızda Adil Düzen meselesini ele almaya çalıştık. Ekonomi olarak bir krizden diğerine koştuğumuz şu günlerde hatırlamamız ve hatırlatmamız gereken bir konu olarak Adil Ekonomik Düzeni işlemeye çalıştık.
Her ay olduğu gibi bu ay da ailenizin dergisi olarak farklı konu ve dosyaları yine gündeminize getirmeye gayret ettik. Derinlikli okumalar duamızla…

Fiemanillah…

ELİF ÖRS

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel