Connect
Yukarı çık

Editörden: Kişisel mi Gelişiyoruz?

 

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

İnsanlık tarih boyunca belli zamanlarda bulanımlar, sıkıntılar, kargaşalar yaşamıştır. Kıyamete kadar da bu tür ifsat durumlarını yaşayacaktır. Allah (cc) insanlığa rahmet sıfatının gereği böyle bunalım dönemlerinde peygamberler göndererek insana gönderdiği mesajı tekrarlamış, peygamberleri ve zaman zamanda kitapları aracılığıyla insanlığa inşirah vermiştir. Son yüzyılda da yine insanlık kapitalist sistem sebebiyle büyük bir bunalım yaşamakta, küresel çapta etkileri görünmektedir. İnsanlık bu buhrandan çıkmak için yollar aramaktadır.

Kapitalizm kurmuş olduğu sistemin doğurduğu buhranı yine insanlığı diğer yandan sömürmeye devam ettirecek enstrumanlar geliştirmektedir. Son yüzyılda kendi çıkardığı krizlerden yine kendi kurduğu oyunlarla varlığını devam ettirmekte. Manevi buhran yaşayan insanlık için de “kişisel gelişim, nlp, yaşam koçluğu, mistisizm, yoga” ve bunlar gibi bir çok alanlara yer açmıştır. Kapitalizmin insanı makinalaştıran sistemlerden bunalan insanlık bir “hakikat” gibi bu tür inanışlara, uygulamalara, serüvenlere bel bağlamıştır. İnsan yaratılışı gereği maddi ve manevi yönü olan ve bu açılardan ihtiyaçları olan varlıktır. Allah- u Teala insanın bu yönlerini dengede tutacak dini insanlara yaşam şekli olarak göndermiş ve uygulama örnekleri peygamberler ile insanlara apaçık delillerini iletmiştir.

Gel görelim ki, yaşanılan iklimin etkisi ile kendi ellerinde Allah’tan gelen çözümler varken kapitalizmden gelen çözümlere tutunan ve çözümü başka sularda arayan insanlar çoğalmıştır. Kapitalizm hücrelerine kadar sömürdüğü insanın ruhunu da rahat bırakmamış, bunu sağlamak için bazen de bizim gibi müslüman toplumlarda ayetleri ve hadisleri kullanarak amaçlarını gerçekleştirmeye devam etmiştir.

Bu sayımızda kapak konusu olarak kapitalizm gayet cancanlı ambalaj içinde sunduğu ama aslında bir fabrika gibi sektör olan “kişisel gelişim, nlp” gibi meseleleri irdelemeye çalıştık. Kişisel gelişim, nlp’nin tarihi nedir, çıkışı nedir, toplumlarda ve bireyde etkileri nelerdir, insanlık buhranılarına nasıl çıkış bulunur gibi konuları ele almaya çalıştık. Bir müslüman nasıl bir duruş sergilemelidir, olayları nasıl değerlendirmelidir, hayata nasıl dokunmalıdır minvalinde yüreğimiz, aklımız yettiğince cevaplar bulmaya çalıştık.

Her sayımızda yeni meseleleri ele almaya, gündemimizi kendimize göre belirlemeye çalışarak sizin karşınıza çıkmaya çalışıyoruz. Güncel konular bir hızla değişir ve geçer. Müslümanın ise değişmez gündemleri vardır. Değişmez gündemleri ortaya koyarak devraldığımız bayrağı geleceğe taşımaya çalışıyoruz.

Anlamlı ve bereketli okumalar.

Fiemanillah

 

Elif Örs

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel