Connect
Yukarı çık

Editörden: Sen Ne Güzelsin, Ramazan!

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Bizi Mübarek üç ayların sonuncusu Ramazan’a ulaştıran Rabbimize hamdolsun. Üç ayların feyzinden, bereketinden ve maneviyatından faydalanıp Ramazan Bayramına erdiğimizde de günahlarından arınmış kullarından olma duasını ederiz.

Ramazan insanlığa getirdiği ibadetlerle birlikte insanlığın maneviyatı yükseltirken diğer yandan yaşadığımız kapitalist sisteminin çarklarını bozucu işlev de görmekte. Oruç ibadetinin insanın en derin yerlerindeki insan olma vasfını uyandırdığı gibi kapitalist günlük yaşamı da değiştiriyor. İnsanların gündemine oruçla birlikte sahura kalkmak, iftar bozmak, tüm maddi ihtiyaçları giderdikten sonra da teravih namazlarıyla ruhumuzun açlıklarını tatmin edecek bir alan açıyor. Yılın diğer günlerinde insanların hayatlarını kapitalizmin belirlediği saat planlaması olurken Ramazanla birlikte bu değişiyor. Günlük yaşamında hayatını işe gidiş-işten geliş ve ev arasında sürüp giden, arada da alışveriş mekanlarına uğramakla geçen hayata bir ritim getiriyor Ramazan. Bu zaman algısındaki değişim kapitalizmin çarklarını ihlal etmekte. Yıl boyunca zaman algısı kapitalizmin dayattığı şekilde şekillenen insanların zaman algısı bir aylık olsa da birden değişir. İnsanların gündemine Ramazan ile birlikte birçok güzellik ekleniyor.

Ramazan kapitalizmin insanlara dayattığı “hız” kavramı yerini “zamanı bekleyen” bir kul modeline dönüştürüyor. Nefsinin dayatttığı, bedeninin ihtiyacı olan şeye/şeylere ulaşmak için tüm hızı ve hırsıyla sarıldığı şeylere insan artık en temel ihtiyaçları için bile iftar saatini bekliyor. Günlük yaşamın gailesinden koparak hayatın başka boyutlarının da olduğunu en iyi fark ettiğimiz ay Ramazan oluyor. İnsan Ramazan’da ruhu daha bir hassaslaşıp insanî yönlerinin farkında oluyor. Oruç, iftar, sahur, terâvih, mukabele, duâ, zikir, fitre, sadaka, zekât, îtikâf, Kadir Gecesi ve bayram insanın bambaşka alemlere kanat açmasını sağlıyor. Çok fazla bireyselleştirilip yalnızlaştırılan insan bu ay içerisinde bir topluma ait olduğunu hisseder; bir ümmetin üyesi olduğunu duyumsar.

Maaile olarak bu sayımızda Ramazan neşesini taşımaya gayret ettik. Çeşitli dosyalarımızla, umudumuzu beseleyecek, İslam kardeşliğimizi tekrardan hatırlatacak, bu dünyanın fani olduğunu, bir imtihanda olduğumuzu ve her imtihan gibi bu günlerin de biteceğini hatırlacak günler yaşayacağız. Bugünleri ibadetlerimizin maneviyatı ile tezyin edip dünyayı bir aylık süreç içinde olsa da dünyamızı süsleyeceğiz. Haddimizi hatırlayarak, kulluğumuzu hatırlayarak, acizliğimizi hatırlayarak varacağız Rabbimizin huzuruna! Tüm eksikliklerimizle af dileyeceğiz, merhamet dileyeceğiz. Özümüze dönüp insalığımızı hatırlayacağız. Gidecek başka kapısı olmayanlar olarak rahmet kapısında beklemeye ısrarla devam edeceğiz.

Fiemanillah…

 

ELİF ÖRS

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel