Connect
Yukarı çık

EDİTÖRDEN- SÖMÜRÜLMEYE KARŞI BİR OLMALIYIZ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Millet olarak her açıdan oldukça sıkıntılı geçirdiğimiz bir kış mevsiminden sonra yeni bir bahar mevsimini karşılayacağız Mart ayında. Bahar bizlere umudu getirecek belki. Belki yaşadığımız sıkıntıları çözmemiz için yeni kapılar açılacak, yeni çözüm önerileri. Geçen sayımızda yaşadığımız ekonomik sıkıntıların aslında çözümsüz olmadığını anlatmaya çalıştık. İlk yaşayanlar bizler değildik. Bizden önce bu meseleler üzerine düşünenler ve çözüm yolları üretmeye çalışanlar vardı. Biz de ülkemizdeki ve dünyadaki sıkıntılara en fıtri çözüm yolu olan Adil Ekonomik Düzen’i hatırlatmaya gayret ettik.

Bu sayımızda ise dünyada cari olan sömürü sisteminin insanlığı düşünceden alı koymak ve tüm insanlığı sömürmek için ele aldığı konuları ele almaya çalıştık. Her yayın kurulu toplantımızda gelip durduğumuz yer ailemizi tehdit eden konulara oluyor. Çünkü bir toplumu sömürmenin en iyi yolu aile mefhumunun içeriğinin bozulması, insanların yalnızlaştırılması, her türlü saldırıya karşı savunmasız bırakılması oluyor.

Koca dünyada yalnız kaldığını, terk edilmiş olduğunu düşünmeye başlayan insan düştüğü kuyudan kurtulmak için farklı ellere tutunuyor. Bu genellikle evde olan televizyon oluyor. Televizyon programlarındaki reality show programlarında, sabah kuşaklarında gerçek hayattan alınan düşmüş insan hikâyelerinin yayınlandığı, gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberler, içerikler oluyor. Ya da aile içindeki sıkıntıları çözemeyen kadınlar, insanlar akşam kuşaklarında yayınlanan dizilerde kendilerine bir tutamak arıyorlar.

Emperyalizm özellikle kadın üzerinden tüm toplumlarda, toplumun tümüne istediği şekli vermeye çalışıyor. ‘Kadına özgürlük vereceğiz, kadın kendini gerçekleştirecek, kadın ayakları üzerinde duracak, güçlü kadını ortaya çıkaracağız” gibi kadınların nefislerine hoş gelen sözlerle serbest piyasanın vazgeçilmez nesnesi haline getirilen kadın her noktadan baskı altına alınmış durumda. Hayatın birlikte yaşanacak ve hayatta karşılaşılan zorluklara kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla hep birlikte karşı konulacağı gerçeği gözlerden kaçırılmaya çalışılmakta modern dünyada.

Bu sayımızda kadından, ailenin, çocuklarımızın maruz kaldığı saldırılardan, meşguliyetlerimizin bizleri temel meselelerimizden uzak tuttuğundan, topluma örnek

olacak öncü şahsiyetlerden, son günlerimizin birinci gündem maddesi faturalardan, bizlerin bugünlerine gelmesine canıyla, kanıyla sebep olan Çanakkale şehitlerinden, dünyada Türkleri en çok seven insanların yaşadığı ülke Pakistan’dan, gönüllerimize ferahlık veren zevki selim duygumuzu geliştiren Milli Sanatlarımızdan olan hattan… Ve böyle çok özel ve güzel konuları siz okurlarımız için dergimizin sayfalarına taşıdık.

Dergimizde ele aldığımız konuların baharla birlikte yeni bakış açılarına yol açması için, tekrardan harekete geçmemiz için Cenab-ı Hakka dua ederiz.

Fiemanillah…

 

ELİF ÖRS

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel