Connect
Yukarı çık

EĞİTİMDE TESLİMİYET BOYUTUNA NE OLDU?

İlk kuşak çatışması denilerek sokuldu yaşantımıza kuşak kelimesi… İlerleyen zamanlarda kuşaklar arası iletişim dendi sessiz kuşak, patlama kuşağı, 68 kuşağı, 70 -90 kuşağı, en nihayeti de tanımlama olarak X,Y ve Z kuşağı denilerek toplumdan ayrı izole nesillerden bahseder gibi ötekileştirme misali hayatımıza sokuldu. Hele 68 denilen kuşak (68’lerde genç olan militarist kesimi tanımlamak için kullanılan terim) halk üzeri elitliği ifade ediyormuşçasına üstünlük olarak lanse edilir hale geldi. Peki, neydi artık tanımlayacak alfabe harfi kalmayan bu kuşaklar ve geleceğimizi nasıl etkileyip ilgilendirecekti.

Konu hakkında birçok ilim ve bilim adamı kafa yordu, yorum yaptı. Lakin hala kimse tam olarak bu kavramların neyi tanımladığını net olarak bilmiyordu, kullandığı halde bilmiyordu üstelik.

Normal üstüyü ya da anormali ifade olarak lanse edilen bu kuşaklar kendiliğinden oluşup çıkmamıştı aslında. Başta eğitim sistemi olmak üzere konu hakkında söz sahibi olan tüm zamanların söz ve erk sahiplerinin marifeti ve sorumluluğuydu. Eğitilirken veya eğitilemezken ne veriliyordu ya da verilemiyordu da bu toplum üstü yahut toplum dışı kuşaklar oluşuyordu?

Tüm bu soruların cevabını bir yazıda veremeyiz belki ama sorunun kaynağının eğitimden geçtiğini net söyleyebiliriz. Oysa “eğitim” denilen şey, ortak paydalar üzerinden yapboza çevrilmeden sürekliliği olması gereken, kalıcı normları olan her eğitim bakanına göre apayrı bir hale getirilmeyen bir yapı olmalıydı. İngiliz kuşaklar yüzyıllar önce yazılmış Shakespeare eserlerini okuyup rahatça anlayabilirken bizim kuşaklar 80-100 yıl öncesinin metinlerini anlayamıyor, “Fuzûlî fuzulidir” saçmalığına giriyor, aslında beyitten başka bir şey okumayan bir zatı muhteremi (asla küçümsediğimden değil durum tespiti için söylüyorum) çok iyi sohbet ediyor diye hayranlıkla seyrediyor hale geliyordu.

 

HABİBE ALPAY AYDIN

 

Devamı Maaile Dergi Eylül Sayısında…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dosya