Connect
Yukarı çık

Gelecek Güzel Günler

Kim bilebilirdi ki bir kapı sesinin dünyalarını değiştirebileceğini. Ve bir yudum tebessümün, ardından neler getirebileceğini.

Muhammet işinde ne dil, ne de hile bilen bir çocuktu. On beşinde geldiği bu topraklarda sadece çalışmaktı onun düşündüğü. Çalışmak ve ailesine reis olabilmek. O gün Muhammet işinde ayrı bir heyecanla çalışıyordu, oysa tamir ettiği arabalar, motor yağları, egzoz dumanları pek de iç açıcı şeyler değillerdi. Ama olsun, o annesinin yeniden canlanmasına şahit olmuştu ya dün gece, o ona yeterdi. Gözü etraftaki tüm karanlıkları silecek kadar ışıltılıydı. Ve bu heyecanı gelecek güzel günler içindi.

Muhammet hayalleri olacak kadar duygusal, hedefleri olacak kadar olgun, gücünün sonunu düşünmeyecek kadar da çalışkandı. Ve ustası bunun için ayrı seviyordu onu. Yavaş yavaş anlıyorlardı artık birbirlerini. Muhammet onların bir cümlesini anladığında aslında anlıyordu ki “iki Müslüman ülke arasındaki tek fark dillerdir.” Her dilde aynı, her gönülde cevabı belli olan cümleler onun kurtarıcılarıydı. “Selamün aleyküm, aleyküm selam…”

Kendi ülkesinde okuyan, okutulan, dersleri, okulları olan bir çocuktu o. Tertemiz yetiştirilmişindendi, etrafındaki bu kadar is ve pise aldırış etmeyişi.

Ustası Hüseyin Amca; mülayim, yumuşak huylu, sevecen, imani hassasiyetleri olan biriydi. Allah’a şükür Muhammet temiz ellerdeydi.

Reyhan’ın duaları karşılık görmüş ve oğlu yerini bulmuştu. Zaten bizi ayakta tutan ardımızda esip duran anne duaları değil miydi?

Şeyma KILINÇ UZUN

Devamı Maaile Dergi Aralık Sayısında…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hikaye

 • Şükre Uyanmak Uzatırmış Ömrü

    Evin en ferah pencereli odasıydı bu. İçeriye sızan karanlık bile olsa sessizlik yakışıyordu bu şehre. Pencerenin kenarı kitap ve bir...

  Maaile DergiŞubat 15, 2020
 • İltifat Onların Bakışlarındaydı

  Allah’a emanet edilen canlar, önce Allah’ın sevgili kullarını sonra da onlarla birlikte yürünecek yolları öğreniyorlar mı gerçekten? Dua, tek yardımcı mı...

  Maaile DergiOcak 8, 2020
 • İki Odalı Kocaman Bir Dünya

  “Çiçeklenmeyi bahara bırakmak , ona şiirler yazarak cemreleri beklemek bile lükstü onun için. Yarınları kendi başına zemheride yeşertmenin inancıyla toprağı bile...

  Maaile DergiAralık 8, 2019
 • KİLİTLİ KAPI

  34. sayıdaki Beklenmedik Misafirler adlı hikayenin devamı… Anlayacak ve çözümleyecek çok şey vardı. Anlaşılan o ki ödenecek bedeller de vardı. Gerçi...

  Maaile DergiEkim 13, 2019