Connect
Yukarı çık

“HELİKOPTER EBEVEYNLİK”

“ANNEM BİR HELİKOPTER GİBİ BAŞIMIN ETRAFINDA DÖNMEKTE”

Mükemmeliyetçi, aşırı koruyucu, farkında olmadan kendi hayatı ve etrafındakilerin hayatını yorucu hale getiren ebeveynlik türü “helikopterlik ebeveynlik” denir.

Helikopter ebeveynliğin hem çocuğa hem anne-babaya çeşitli zararları vardır. Çocuğun hayata hazırlanmasında gerekli aşamaları almasında çeşitli eksikliklere sebep vermektedir bu tür ebeveynlik.

Bu ayki dosyamızda helikopter ebeveynliğin özelliklerinin ne olduğunu ve bunların çocuklara verdiği zararları ele aldık.

Bu sözler 1960’lı yıllarda Haim Ginott’un danışmanı olan küçük bir çocuğun annesi ile ilgili bir tespitine dayanır ve “helikopter ebeveynlik” kavramı bu şekilde literatürde yerini alır.

“Helikopter ebeveynlik nedir?”, acaba ben de “Helikopter ebeveyn miyim?” diye soracak olursak aşağıdaki kriterlere bakarak genel bir değerlendirme yapabilirsiniz.

* Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun görevlerde dahi “O daha küçük, yapamaz, ben hallederim, ben yaparım” gibi cümlelerle engeller oluşturan,

CEMİLE ÜNAL MALKOÇ

 

DEVAMI MAAİLE DERGİ MAYIS SAYISI’NDA…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk

  • ÇOCUKLARDA MADDİ TEMİZLİK MANEVİ SONUÇ

      Çocuğun hayata hazırlanırken öğrenmesi gereken öz bakım temizliğini öğrenmesidir. Nasıl ki ağaç yaş iken eğiliyorsa, çocuklar da küçük yaşlarda öğrendiklerini...

    Maaile DergiMayıs 20, 2018