Connect
Yukarı çık

HZ. MÂRiYE (R.ANHA)

CARİYELİKTEN MÜMİNLERİN ANNESİ OLMA ŞEREFİNE NAİL OLAN HANIM SAHABE:

Hz. Mariye (r.anha) hayat hikayesinde cariye iken müminlerin annesi olma şerefine ermiş saliha kadınlardan biri olarak yaşamıştır. Allah’ın Resul’ünün oğlu İbrahim’in annesidir.

Peygamberin (sav) davranışlarını gören Mariye kendi isteğiyle Müslüman olmuştur. Peygamberimizin (sav) nasıl bir baba olduğuna dair bilgilerin geldiği kaynaklardan biridir.

Hz. Mâriye (r.anha), Mukavkıs tarafından Allah Resulü’ (s.a.v) hediye edilmiş Mısırlı bir cariye idi. Asıl adı Mâriye binti Şem’ün olmasına rağmen Mâriye el-Kıptıyye diye adı geçmektedir. O, Mısır’ın Said bölgesinde bulunan Hafn denilen köyde yaşamıştı. Hz. Mâriye (r.anha) İbrahim’i dünyaya getirerek Müminlerin annesi şerefine nail olan hanım sahabelerden ve Allah Resulü ’nün (s.a.v) çok kıymetli hanımlarındandır.

İLK İSLAM DEVLETİ

Allah Resulü İslamiyet’in ilk yıllarında ülke hükümdarlarına hemen tebliğde bulunmamıştı. Bunun nedeni Müslümanlar İslamiyet’in ilk yıllarında ne kadar işkence görüp zorluk yaşasalar da bu durumlara karşı pasif kalmayıp karşı bir tavır göstermişlerdi ama cihadı fiili olarak savaş ile yapmamışlardı. Ayrıca Medineli bir grup olan Ensar topluluğu Allah’a iman ederek Allah Resulü ’nü (s.a.v) koruyacaklarını ve gerekirse savaşacaklarına dair söz vererek anlaşma yaptılar.

MİNE GÜNGÖR

Devamı Maaile Dergi Ocak Sayısı’nda…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şahsiyetler