Connect
Yukarı çık

İNSAN NEYLE YAŞAR?

Bu ayki Maaile kitabımız dünya klasiklerinden. Tanınmış Rus Romancı Lev Nikolaviç Tolstoy’un “İnsan Neyle Yaşar?” kitabı. “Hz. Muhammed” adlı kitabı da olan Tolstoy, bu kitabında kenara not edilip sık sık hatırlanması gereken cümleleri kurmuş. Fıtri yapısına göre düşünmeye çalışan insanoğlunun vuracağı noktayı görmemiz açısından önemli bir eser.

Bu ay sayımızda dünya klasiklerine girmiş bir eseri ve yazarını konuk ediyoruz. Rus yazar Lev Nikolaviç Tolstoy’un ( 1828-1910) kaleminden “İnsan Neyle Yaşar?” kitabı.

“Hazreti Muhammed, Anna Karenina, Savaş ve Barış, Kreutzer Sonat, ve Diriliş”in kitaplarının yazarı Tolstoy, son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kurumsal çalışmalara verdi. Bu dönemde yazdığı öykülerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurgu içinde ele aldı. Tolstoy, insan sevgisi ve inanç konularını ustalığının bütün inceliğiyle işlerken, ‘İnsan Neyle Yaşar?’ ile gerçek hayatı yansıtan tabloların içinde yeni bir ahlak anlayışını ortaya koydu.”

Altı hikayeden oluşan eser, oldukça sade ve anlaşılır bir şekilde çeşitli dilimize çevrilmiştir.

Sabriye BİLGİLİ

Devamı Maaile Dergi Ocak Sayısında…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayın Kitabı