Connect
Yukarı çık

İYİLİĞİ TÜKETME!

Modern çağın insanları olarak yaşarken, hızlı tüketiyoruz her şeyi. Hızlı yaşarken de kendimizi geçmişe bağlayan ilmeklerden o kadar kolay sökülüyoruz. Sökülürken mutsuzlaşıyoruz. Sonra mutsuzluğumuza farklı isimler bulup, mutlu olmayı, mutlu olamayacağımız alanlarda arıyoruz. Kocaman şehirlerde kocaman siteler kuruyoruz mesela. Havuzlar koyuyoruz bu sitelere insanlar mutlu olsunlar diye. Ama kaçırıyoruz insanın fıtratının toprağı, doğayı, doğal olanı sevdiğini. İnsanları memleketlerinden koparıp, büyük şehirlere yığıyoruz mesela. Kazanmak için büyük şehirlere yığılan insanların aslında ne çok şey kaybettiğini sosyolojinin, psikolojinin konusu bile yapmıyoruz belki. Antidepresan ilaçlarının kadınlarda daha çok kullanıldığı bilinen ülkemde, kadınları büyük şehirlerde daracık sokakların, birbirine yapışmış evlerin içine hapsederken; onu bütün sosyalliğinden, akrabasından, rahat ortamından koparıp, duvarların arasına kilitlerken arkada kalan tahribatı hiç sorgulamıyoruz mesela. Yine çalışma hayatının olmazsa olmazı dediğimiz kadınlarımızı, çalışma şartlarını iyileştirmeden sabahın altısında yollara düşürürken, bakıcıya bıraktığı yavrusuna kavuşacağı saatin hayalini kurarken geçirdiği (geçmeyen) o zamanın bıraktığı psikolojik baskıyı hiç hissedemiyoruz. Ahlak, edep, haya duygusunun hiç düşünülmediği, ulu orta yayınlanan programların tertemiz hanelerimize girip, aileleri, gelecek nesilleri tahrip etmesine hiç sesimiz çıkmıyor artık.

Bütün hayatı kontrol etmeye çalışan, gelecek nesillerimizi tahrip eden internetin doğru kullanımı için verilmiş büyük bir mücadelemiz olmamıştır belki hiç. İdealist, ufku geniş, üreten, çalışan, başaran gençlik yetiştirebilmenin önemi bütün hücrelerimizi, aklımızın ve kalbimizin bütün alanlarını daha kuşatmamıştır mesela. Beton yığınlarına gömülmüş şehirlerimiz, ranta kurban gitmiş doğal alanlarımız, yok olan doğal yaşamlarımız hiç canımızı sıkmıyordur kim bilir?

 

GÜLAY AYVAZOĞLU

 

Devamı Maaile Dergi Eylül Sayısında…

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

  • ÇILDIRMADAN ÖNCE

    Günlerden bir gün hepsi yaşamdan payını alıp gidiverdiler. Buymuş meğer yaşamı paylaşmaktan anladıkları. Sürüden ayrılanı kurt kapar masallarıyla büyütüldüğümüzden midir bilinmez...

    Maaile DergiHaziran 6, 2021