Connect
Yukarı çık

MİLLİ GÖRÜŞÜN AĞABEYİ RECAİ KUTAN MAAiLE’YE KONUŞTU

AİLENİN BÜTÜNLÜĞÜ FEVKALADE ÖNEMLİ!

Bizim ailemizin bir özelliği vardır. Biraz uzak da olsa akrabalarla olan ilişkiler çok sıcaktır. Bazen ziyarete gelirler. Arkadaşlar sorarlar, “Efendim bu sizin neyinizdir?” diye. Ben sayıyorum şu deyince şaşırıp duruyorlar. Ya biz o dediğin akrabalar kimdir bilmiyoruz bile. Efendim işte halamın torununun oğlu. Onunla dahi yakın ilişki içinde oluyoruz.

Geniş bir memur takımının arasında Mebrure Hanım müdürün hanımı sıfatında. Umumiyetle problemler hanımların uzlaşmaz oluşlarından kaynaklanır. Fevkalade mütevazi olduğu için herkes hayrandı hanıma. Ya bu kadar mütevazi olunur mu?

Bizim zamanımızda Maaile en çok kullanılan kelimelerden bir tanesiydi. O vakit telefon, radyo, televizyon yok. Bizim mahallede bir tek radyo var o da rahmetli amcamın evindeydi. Dolayısıyla komşular arasında çok sıkı irtibat ve ziyaretler olurdu. “Efendim müsaitseniz bu akşam sizi ziyaret edeceğiz. Maaile mi?” Yani bütün aile olarak mı geleceksiniz en çok sorulan sorulardı. O vakit bu kelime nereden geldi denmez, çok kullanılırdı.

Eğer başınız belaya girsin istiyorsanız işte batıyı Amerika’yı taklit edin! Aslında bizim medeniyetimiz bu değil! Bizim medeniyetimiz insanlar arasındaki kardeşlik duygusunun geliştirilmesidir.

Milli selamet te kapatıldı, Fazilet te kapatıldı, ne aldık? Yüzde bir buçuk, yüzde iki, yüzde üç sonra ne oldu? Sizin gibi gençler çıktılar “Erbakan Başbakan, Erbakan başkan” dediler Allah indinde dua yerine geçti ve bir baktık ki Erbakan hocamız başbakan olmuş.

SELİME SÜMEYYE ABATAY

Devamı Maaile Dergi Mart Sayısında…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Röportaj