Connect
Yukarı çık

Noel Baba Bizden Biri Değil

Yine bir senenin sonuna geliyoruz. Bu sebeple dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni yılı karşılama adına kendi inanç dünyamıza ait olamayan işler yapılacak. Yeni yıla giriyoruz diyerek Hıristiyanların adetlerini biz de kutlayacağız. Şu soruları sormadan geçmeyelim. Biz müslümanlar olarak Noel Baba’nın yakınılı nedir bize?

Noel/ yılbaşı kutlamaları yaygınlaştıran kapitalizm insanları sömürmek için tonton, beyaz sakallı, kırmızı yanaklı ve sevimli bir ihtiyar her eve medyanın aracılığıyla girmiştir. Yılbaşı kutlamaları dünyada emeğimizi sömürürken aynı anda ahiret hayatımızı da elimizden alıyor.

Her yıl biraz daha artarak giden Noel¥yılbaşı kutlamaları ile birlikte bu yıl da yine medyamız, belediyelerimiz, insanlarımız bilindik yılbaşı hazırlıklarına hız verdi. Yılbaşı gecesi için hazırlanacak olan özel programlar, belediyenin gece yarısı atacağı havai fişekler, ekran karşısında hazırlanmış özel sofralarda kuruyemiş ve meyve tabakları, yılbaşının vazgeçilmezi ailecek oynanan oyun tombala, adının milli olduğu piyango vs vs. birçok kulağa hoş gelen şey… Peki, tüm bunlar bizim Müslüman ailemizi temsil ediyor mu?

Yılbaşında kime hediye aldınız? Daha almadınız mı yoksa? Yılbaşına özel süslenen AVM’lerde büyük yılbaşı indirimi var! Hadi koşun! Hem çocuğunuzu da Noel Baba buralarda bekliyor artık. Ekranlar, sokaklar, caddeler, hep Noel’e özel süslenmiş. Afişler ve billboardlarda hep yılbaşı var. Hatta modern çağın iletişim aracı sosyal medyada bile yılbaşı telaşı hakim. Ekran başındaki baş koltuğa oturmak için sabırsızlanıyor musunuz?

Yoksa siz hâlâ çam süslemediniz mi? Hem daha o meşhur piyango satıcısında kuyruğa girilecek. Belki bu yıl ki şanslı benim kim bilir? Bunları gerçekten yapmak istiyor musunuz?

Sedanur BULUT

DEVAMI MAAİLE DERGİ ARALIK SAYISI’NDA.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel