Connect
Yukarı çık

Teknolojinin Sahte Tanrılarının Şehri: NEOM!

Son yıllarda gelişen ve dönüşen teknolojik gelişmeleri hepimiz yakinen takip ediyoruz. Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler, VR gözlükler, robot süpürgeler ile tek tuşla birçok işi kolaylıkla ve çok kısa sürede halledebilmek mümkün olabiliyor. Bu noktada teknolojinin hayatlarımıza sunduğu kolaylıklar yadsınamaz bir gerçekliktir. Ancak teknolojiyi farklı alanlarda farklı niyetler ile kullanmaya çalışan bir takım güruhun varlığı da inkâr edilemez. Özellikle son 10 yılda yapılanlar teknoloji çağının ivme kazanması ile birlikte göz ardı da edilebiliyor. Yapay zeka adı verilen bir sistem ile her konuda bir entegrasyon sağlanmaya çalışılarak adeta dünyanın bir yapayı-sanalı inşa edilmeye çalışılıyor.

Önceleri iş gücü insan emeğine dayalı iken hali hazırda birçok sektörde yapay zekâ mahsulü makineler iş görmeye başladı. Bu da insana ve onun emek gücüne olan ihtiyacı ortadan kaldırır hale geldi. Çünkü yapay zekâ mahsulleri ekonomik anlamda daha az tüketici konumda. Yani hem birçok insanın yapabileceği işi tek bir makine çok kısa sürede gerçekleştirebiliyor, hem de insanın yaşamak için ihtiyacı olan gerekli maddiyatın verilmesinin önü kesiliyor. Geleceğin teknoloji planlarında da ne yazık ki bu makinelerin

artış göstermesi ve insan gücüne duyulan ihtiyacın kalmaması yer alıyor. Biraz ütopik ve bilim-kurgu filmlerinden kesitler gibi gözükse de gelinen nokta ne yazık ki böyle. Söylenen ve söylenmekle kalmayıp planlanan birçok proje, yeni gelecek düşüncesinin hayata geçirileceğinin adeta bir kanıtı gibi karşımızda durmaktadır.

İnsanoğlu tanrıcılık oynamayı hep sevmiştir. Yüzyıllar boyu tarih sahneleri incelendiğinde hep bu tanrıcılık oyununun sergilendiği görülmüştür. Nemrutlar, Firavunlar, Sezarlar, Karunlar ve niceleri yönettikleri halk üzerinde tanrı ve ilah kavramlarının nüvelerini yansıtmaya çalışmıştır.

 

RÜMEYSA KOCAMAZ AKGÜN

 

Devamı Maaile Dergi Eylül Sayısında…

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dosya