Connect
Yukarı çık

YANGIN VARRR!

Tarih çağları anlatılırken insanın konuşması ardından, ateş için bir milyon küsur yıl önce bulunan ilk teknolojik gelişme diye bahsedilir. Ateş, önce ilkel ”Pekin adamı” döneminde bulunmuş, lakin 1988 yılında Kenya ve Güney Afrika’da bulunan kalıntılarda ilkel insanların (!) bir milyon yıl evvel ateşi kontrollü olarak kullandıklarını ortaya koymuştur.

Allah (cc): ”Ve Âdem’e bütün isimleri öğretti. Sonra bunları meleklere gösterip “Sözünüzde doğru iseniz şunların isimlerini bana söyleyin.” dedi. ”Seni tenzih ederiz! Bize öğrettiğinden başka hiçbir bilgimiz yoktur. En kâmil ilim ve hikmet sahibi şüphesiz sensin!” cevabını verdiler. “Ey Âdem! Bunların isimlerini onlara bildir!” dedi. Onlara bunların isimlerini bildirince de “Size ben göklerin ve yerin gizlisini kesinlikle bilirim; yine sizin açıkladığınızı da gizlediğinizi de bilirim demedim mi!” buyurdu.

Ayetlerde buyrulduğu gibi Hz. Adem (as)’e eşyanın bütün isimleri Allah tarafından öğretilmiştir. Eşrefi mahluk olarak yaratıldı insan ve ötesi Cennette yaşamıştır.

Evrim teorisindeki insanla ilgili kısımlar sakattır, ancak dünyanın çeşitli evrelerden geçtiği muhakkaktır.

ATEŞ VE YANGINLAR

Bilindiği gibi ateşin faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Eski tarihlerden itibaren dünyada büyük yangınlar meydana gelmiştir. Geçen Temmuz ayında başlayan, fakat Ağustos ayında anca söndürülebilen yüzlerce yangınla mücadele etti Türkiye. Eş zamanlı olarak dünyanın çeşitli yerlerinde yangınlar meydana geldi. Tarih içerisinde dünyada ne tür yangınlar olmuş yüzeysel olarak ele aldık.

DÜNYA TARİHİNİN BİLİNEN BÜYÜK ORMAN YANGINLARI

ABD çıkan Peshtigo Yangını (1871): Büyük Chicago yangını ile aynı zamanda başlamış, tarihin en ölümcül yangınlarından biri olarak tarih sayfasında yerini almıştır. 1 milyon 200 bin dönümlük alan yanmış, 2 bin 500 kişinin hayatını kaybetmiştir.

ABD Büyük Ateşi (1910): Idaho, Montana ve Washington’u etkiledi. 20 Ağustos’ta başlayan yangının peşinden toplam bin 736 yangın çıktı. 3 milyon dönüm arazi yandı.

 

Nazmiye GÜLBAŞ

 

Devamı Maaile Dergi Eylül Sayısında…

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dosya