Connect
Yukarı çık

YARIM HURMAYLA DA OLSA

Bismillahirrahmanirrahim

Yeryüzünde milyonlarca insan zulüm altında inlemekte ve açlıkla hatta susuzlukla mücadele vermektedir. Ve yine yüzbinlerce insan vatanlarından ayrı mülteci konumunda diyarı gurbette yaşamaktadır. Maneviyatını kaybetmeye başlayan toplumlarda ahlaksızlık, haksızlık had safhadadır. İnsanlığı sömüren ve bu yolda tüm canlılara zarar vermeyi kendisine hak gören güçlere karşı cihad etmek tüm Müslümanlar üzerine farzdır. Cihad ibadetinin hakkıyla yapılabilmesinin en önemli şartlarından birisi de infaktır. Bundan dolayı infak bir hayat farzıdır, bir hayat tarzıdır.

“(O takva sahipleri ki) Onlar bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar, öfkelerini yenerler, insanları affederler. Allah muhsinleri (iyilik sahiplerini) sever.” Al-i İmran, 134.

İslam dini iyiliği emreder. Cömertlik de iyilikten bir cüzdür ve sahibini cennete götürür. Al-i İmran Suresi 133. ayetinin devamı olan bu ayeti kerimede, genişliği yer ile gök arası kadar olan cennete kavuşmak için hayırda yarışan takva sahiplerinin özellikleri anlatılıyor.

Ayette geçen Serra, zenginlik, bolluk ve rahatlık zamanı; Darra, fakirlik, sıkıntı ve darlık zamanı anlamında kullanılmıştır.

Darlıkta da bollukta da harcamak cömert insanların ahlakıdır. Onlar paylaşmayı sever, Allah-u Teala ve kulları da cömertleri severler.

ŞENAY ŞEKER

Devamı Maaile Dergi Haziran Sayısında…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tefsir