Connect
Yukarı çık

Bir sistem eleştirisi: “Belki bir gün işe yarayacak!”

KAPİTALİST SİSTEMİN TOPLUMA YANSIMALARI

Sistem eleştirisi ve belgeselleriyle tanınan Jean-PierrreDardenne iki kardeşlerin filmidir DeuxJoursUneNuit (İki Gün Bir Gece). Yaşadığı depresyon yüzünden bir süre işinden ayrılmış fakat işine geri dönmek zorunda olan Sandra’nın hikâyesini ele alıyor yönetmenler.
‘İki Gün Bir Gece’ (DeuxJoursUneNuit), 87. Akademi ödüllerine MarionCotillard “En İyi Kadın Oyuncu” dalında aday olup kazanamasa da Sydney Film Ödülü’nü kazandı.

Ünlü Amerikan araba yapımcısı Henry Ford üretim ve tüketim arasındaki ilişkinin farkına varıp, kendi çalışanlarına üretilen arabaları alabilecek kadar yüksek ücret ödemiştir. Onun görüşüne göre “Eğer aylıkları düşürürsen müşteri sayısını da düşürürsün”. Kısa bir zamanda çalışan sınıfın büyük bir çoğunluğu üretiminde çalıştığı arabaları satın alır ve sahip olmakla övünür hale gelmiştir.

Sistem eleştirisi ve belgesel filmleriyle tanınan, Jean-PierrreDardenne kardeşlerin yazıp yönettiği DeuxJoursUneNuit (İki Gün Bir Gece) işine geri dönebilmek için 16 iş arkadaşını lehine oy vermesi için iki gün içinde ikna etmeye çalışan Sandra’nın hikâyesini konu alıyor.

 

Tuğba KOÇAK

 

Devamı Maaile Dergi Nisan Sayısı’nda…

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Kritiği

  • ÇÖL ZERRELERİNİN MASALI: BAB’AZİZ

    O kırmızı çizgi pek belirgindir. Ne kadar dilini öğrenirse öğrensin, dağlarında keşfe çıksın ve havasıyla doldursun ciğerlerini, omuzlarının üstünde Batılı bir...

    Maaile DergiNisan 9, 2020