Connect
Yukarı çık

SEYYİDÜ’Ş-ŞÜHEDA HZ. HAMZA

Şehadet; şehitlik makamına yaraşır şekilde yaşayanlara nasip olan yüce bir makamdır. İslam toplumunu ayakta tutup, şuurlu kılan ve cihad ibadetiyle kazanılan şehadet mertebesine ulaşmak her Müslüman’ın arzusu olmalıdır. İslam, yeryüzüne şehadet arzusu taşıyan müminlerin fedakârlıklarıyla yayılmıştır. Gerek savunma ile gerekse ileri atılarak ama asla geri çekilmeden, umudu kaybetmeden.

İslam tarihinin ilk şehitleri; Ammar ailesinden Yasir (r.a) ve Sümeyye (r.a)’dir. Allah Resulü’nün (s.a.v), Ehl-i Beyt’in ilk şehidi olma hasebiyle “Seyyidü’ş-şüheda” diye vasıflandırdığı Hz. Hamza (r.a) gibi unutulmayan şehitlerimiz olduğu gibi nice adsız kahramanlar da İslam’ın yeryüzünde hakim olması için canlarını feda etmişlerdir.

‘Esedullah’ ve ‘Esedu Rasulullah’ olarak anılan ve kıyamet günü “Şehitlerin seyyidi” olarak diriltilerek şehitlerin başında cennete gireceği rivayet edilen Hz. Hamza (r.a), İslam tarihine büyük iz bırakan üstün bir şahsiyetti. Cesareti, heybetli yürüyüşü, keskin zekası ve atikliği ile cihad meydanlarında komutanlığını konuşturmuş ve cahiliye müşriklerinin korkulu rüyası olmuştu. Hz. Ömer ile birlikte Hz. Hamza’nın da

İslam’a girişiyle Müslümanlar maddi ve manevi güç kazanmıştı. Allah Resulü (s.a.v) bu durumdan ziyadesiyle hoşnut olmuş ve moral bulmuştu. Zira O (sav), İslam gelmeden önce fıtraten temiz ahlaklı ve mert olan kişilerin İslam’a girip Allah’ın dinine yardım etmesi için çokça mücadelede etmiş ve duada bulunmuştur.

Hz. Hamza’nın (r.a) künyesi Ebu Ammare (Umare) ve Ebu Yala olup, nesebi Hamza bin Abdulmuttalib bin Haşim bin Abd-i Menaf el- Kureyşi el-Haşimi’dir.

Resulullah (s.a.v), kendisine peygamberlik verildikten sonra en büyük desteği amcası Ebu Talib’ten ve hanımı Hz. Hatice validemizden (r. Anha) görmüştür. Öyle ki, onların ard arda vefatı, Efendimizin (s.a.v) mahzunluğunu ifade eden “hüzün yılı” diye anılır. Fakat Ebu Talib’in açıktan iman ettiğine dair bir delile rastlanmamaktadır. Amcaları içinde sadece Hz. Abbas ve Hz. Hamza Müslüman olmuş ve İslam’a hizmet etmişlerdir. Amcası Ebu Leheb ise zulmünden dolayı adına sure inmiş bir müşrikti.

 

ŞENAY ŞEKER

 

Devamı Maaile Dergi Şubat Sayısında…

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şahsiyetler